ULAŞIM

İş makinelerinin büyük bir bölümü ÇİN menşei olup üretim yeri de Çin' dir. Ürünler nakliye sırasında her türlü hasara karşı sigortalıdır.

Nakliye yolu:

 Deniz yoluyla: Mersin, İzmir, İstanbul gibi uluslararası limanlar teslimat yeridir. Tahmini varış zamanı ertelenirse veya önceki limanları ziyaret ederse, teslimat süresi uzar. Tahmini teslim süresi 30-35 gündür.

 Demiryolu ile: Yeni açılan İPEK YOLU demiryolu hattı, daha kısa teslim süresi avantajına sahiptir, ancak nakliye maliyeti deniz yoluna göre biraz pahalıdır. İstanbul için tahmini teslim süresi 20-25 gündür.

Teslimat : Ürün, alıcının gümrük bölgesine ulaştığında teslim edilmiş sayılır. Teslim yerleri Uluslararası limanlardır. Örnek: Mersin, İzmir, İstanbul

FİYATLANDIRMA: Fiyatlandırma FOB (Nakliye Hariç) veya CIF (Nakliye Dahil) olarak belirlenip. FOB  anlaşmalarda nakliye alıcının sorumluluğundadır. Bu durumda teslim yeri üretim fabrikası çıkış bölümüdür. İstenildiği taktirde ücreti mukabi,linde Sn. Edward KWOK bu sorumluluğu üstlenebilir. Bu seçenek zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. CIF fiyatlandırmada üretici sorumluluğu alıcı gümrük sahasına kadardır. 

ÖDEME VE TESLİMAT

Çin menşeili ürün siparişinde %30 peşin depozit alınır ve sipariş işlemine başlanır. Üretici siparişe konu ürünlerin  hazırlığı için 10-15 gün süre ister. Bu süre sonunda ürün Liman gönderilir ve taşıyıcı firmaya teslim edilir ve teslim tutanağı yerine geçen B/L yani Bill of Lading (yükleme belgesi) alınır. Bu B/L belgesinin bir sureti müşteriye yollanır.(ÖRNEK B/L) Bu belgede yükleme tarihi, taşıyıcı firma vs. belirtilir. Deniz yolu ile nakledilen ürünlerin tahmini varış süresi 30-45 gündür. Deniz trafiği, uğrak limanların sıklığı veya azlığına bağlı olarak bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Ürün bedelinden kalan %70 bedel yükleme ve alıcı liman teslimatı arasında herhangi bir zamanda ödenebilir. Kalan ödeme hesaba geçtiğinde orjinal B/L (yükleme belgesi), Pack List (ÖRNEK PACK LİST)(nakildeki ürün ağırlığı, ölçüsü, içeriği vs) ve İnvoice (fatura) (örnek İNVOİCE)Kargo veya TELEX yolu ile yollanır (Genelde TELEX tercih edilir) Gemi alıcı Limana yaklaştığında nakliye firması alıcıya ulaşır teslim tarih ve teslim şartlarını bildirir. Alıcı GÜRÜK işlemlerini tamamlar ve ürününü gümrükten çekip ülke içi serbest dolaşıma sokar (TRANSİT ÜRÜNLER HARİÇ)

Ürün hazırlığından alıcı gümrük sahasına kadar olan tüm aşamalar Kontrol ve denetim Ningbo ofisisimiz Sayın Edward Kwok tarafından ücreti mukabilinde yapılır. ücret bedeli ürün miktar ve bedeline göre alıcı ile anlaşmak sureti ile belirlenir. (Bu seçenek zorunlu değildir)

ÖDEME P/I proforma invoice (öRNEK P/I) (Ön Fatura)' de belirtilen yöntem ve adrese göre yapılır banka havalesi ile yapılır. Elden kesinlikle herhangi bir bedel alınmamaktadır. Bu hususta teklifte bulunmayınız.

Saygın Sondaj Boru San. Tic. Ltd. Şti